Pre-Algebra Videos

1,368 Video Lessons

Select the section below that fits the topic that you need help on.  All our 1,368 Pre-Algebra videos are linked to our YouTube Channel and are Free to watch. Enjoy!

BASICS – 81 Video Lessons
ARITHMETIC – 291 Video Lessons
ALGEBRAIC EXPRESSIONS – 75 Video Lessons
  • Evaluating Variable Expressions
  • Simplifying Variable Expressions
  • The Distributive Property
PROPORTIONS AND PERCENTS – 222 Video Lessons
PROPORTION WORD PROBLEMS
  1. If you can buy one can of crushed pineapple chunks for $2 then how many can you buy with $10?
  2. One jar of crushed ginger costs $2. How many jars can you buy for $4?
  3. One cantaloupe costs $2. How many cantaloupes can you buy for $6?
  4. One package of blueberries costs $3. How many packages of blueberries can you buy for $9?
  5. Shawna reduced the size of a rectangle to a height of 2 in. What is the new width if it was originally 24 in wide and 12 in tall?
  6. Ming was planning a trip to Western Samoa. Before going, she did some research and learned that the exchange rate is 6 Tala for $2. How many Tala would she get if she exchanged $6?
  7. Jasmine bought 32 kiwi fruit for $16. How many kiwi can Lisa buy if she has $4?
  8. If you can buy four bulbs of elephant garlic for $8 then how many can you buy with $32?
  9. One bunch of seedless black grapes costs $2. How many bunches can you buy for $20?
  10. The money used in Jordan is called the Dinar. The exchange rate is $3 to 2 Dinar. Find how many dollars you would receive if you exchanged 22 Dinars.
  11. Gabriella bought three cantaloupes for $7. How many cantaloupes can Shayna buy if she has $21?
  12. Jenny was planning a trip to the United Arab Emirates. Before going, she did some research and learned that the exchange rate is 4 Dirhams for every $1. How many Dirhams would she get if she exchanged $5?
  13. Castel bought four bunches of fennel for $9. How many bunches of fennel can Mofor buy if he has $18?
  14. If you can buy one fruit basket for $30 then how many can you buy with $60?
  15. Asanji took a trip to Mexico. Upon leaving he decided to convert all of his Pesos back into dollars. How many dollars did he receive if he exchanged 42.7 Pesos at a rate of $5.30 = 11.1 Pesos?
  16. The currency in Argentina is the Peso. The exchange rate is approximately $3 =1 Peso. At this rate, how many Pesos would you get if you exchanged $121.10?
  17. Mary reduced the size of a painting to a width of 3.3 in. What is the new height if it was originally 32.5 in tall and 42.9 in wide?
  18. Molly bought two heads of cabbage for $1.80. How many head of cabbage can Willie buy if he has $28.80?
SIMILAR FIGURES
SIMILAR FIGURES WORD PROBLEMS
EQUATIONS – 186 Video Lessons
ONE-STEP EQUATION WORD PROBLEMS
  1. Lisa is cooking muffins. The recipe calls for 7 cups of sugar. She has already put in 2 cups. How many more cups does she need to put in?
  2. At a restaurant, Mike and his three friends decided to divide the bill evenly. If each person paid $13 then what was the total bill?
  3. How many packages of diapers can you buy with $40 if one package costs $8?
  4. Last Friday Trevon had $29. Over the weekend he received some money for cleaning the attic. He now has $41. How much money did he receive?
  5. Last week Julia ran 30 miles more than Pranav. Julia ran 47 miles. How many miles did Pranav run?
  6. How many boxes of envelopes can you buy with $12 if one box costs $3?
  7. Amanda and her best friend found some money buried in a field. They split the money evenly, each getting $24.28. How much money did they find?
  8. Jenny wants to buy an MP3 player that costs $30.98. How much change does she receive if she gives the cashier $40?
  9. Last Friday Adam had $22.33. Over the weekend he received some money for cleaning the attic. He now has $32. How much money did he receive? 
  10. After paying $5.12 for a salad, Norachai has $27.10. How much money did he have before buying the salad?
  11. A recipe for cookies calls for 3 1/4 cups of sugar. Amy has already put in 3 1/9 cups. How many more cups does she need to put in?
  12. Your mother gave you $13.32 with which to buy a present. This covered 3/5 of the cost. How much did the present cost?
  13. If the weight of a package is multiplied by 5/7 the result is 40.5 pound. Find the weight of the package. 
  14. A stray dog ate 12 of your muffins. That was 3/10 of them! With how many did you start?
TWO-STEP EQUATION WORD PROBLEMS
  1. 331 students went on a field trip. Six buses were filled and 7 students traveled in cars. How many students were in each bus?
  2. Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
  3. The sum of three consecutive numbers is 72. What are the smallest of these numbers?
  4. The sum of three consecutive even numbers is 48. What are the smallest of these numbers?
  5. You bought a magazine for $5 and  four erasers. You spent a total of $25. How much did each eraser cost?
  6. Maria bought seven boxes. A week later half of all her boxes were destroyed in a fire. There are now only 22 boxes left. With how many did she start?
  7. Sumalee won 40 super bouncy balls playing horseshoes at her school’s game night. Later, she gave two to each of her friends. She only has 8 remaining. How many friends does she have?
  8. Imani spent half of her weekly allowance playing mini-golf. To earn more money her parents let her wash the car for $4. What is her weekly allowance if she ended with $12?
  9. Aliyah had some candy to give to her four children. She first took ten pieces for herself then evenly divided the rest among her children. Each child received two pieces. With how many pieces did she start?
  10. How old am I if 400 reduced by 2 times my age is 244?
  11. Jill sold half of her comic books then bought sixteen more. She now has 36. With how many did she begin?
  12. For a field trip 4 students rode in cars and the rest filled nine buses. How many students were in each bus if 472 students were on the trip?
  13. On Tuesday Shanice bought five hats. On Wednesday half of all the hats that she had were destroyed. On Thursday there were only 17 left. How many did she have on Monday?
  14. The Cooking Club made some pies to sell at a basketball game to raise money for the new math books. The cafeteria contributed four pies to the sale. Each pie was then cut into five pieces and sold. There were a total of 60 pieces to sell. How many pies did the club make?
INEQUALITIES – 119 Video Lessons

POLYNOMIALS – 88 Video Lessons
WORD PROBLEMS – 62 Video Lessons
ONE-STEP EQUATION WORD PROBLEMS
  1. Lisa is cooking muffins. The recipe calls for 7 cups of sugar. She has already put in 2 cups. How many more cups does she need to put in?
  2. At a restaurant, Mike and his three friends decided to divide the bill evenly. If each person paid $13 then what was the total bill?
  3. How many packages of diapers can you buy with $40 if one package costs $8?
  4. Last Friday Trevon had $29. Over the weekend he received some money for cleaning the attic. He now has $41. How much money did he receive?
  5. Last week Julia ran 30 miles more than Pranav. Julia ran 47 miles. How many miles did Pranav run?
  6. How many boxes of envelopes can you buy with $12 if one box costs $3?
  7. Amanda and her best friend found some money buried in a field. They split the money evenly, each getting $24.28. How much money did they find?
  8. Jenny wants to buy an MP3 player that costs $30.98. How much change does she receive if she gives the cashier $40?
  9. Last Friday Adam had $22.33. Over the weekend he received some money for cleaning the attic. He now has $32. How much money did he receive? 
  10. After paying $5.12 for a salad, Norachai has $27.10. How much money did he have before buying the salad?
  11. A recipe for cookies calls for 3 1/4 cups of sugar. Amy has already put in 3 1/9 cups. How many more cups does she need to put in?
  12. Your mother gave you $13.32 with which to buy a present. This covered 3/5 of the cost. How much did the present cost?
  13. If the weight of a package is multiplied by 5/7 the result is 40.5 pound. Find the weight of the package. 
  14. A stray dog ate 12 of your muffins. That was 3/10 of them! With how many did you start?
TWO-STEP EQUATION WORD PROBLEMS
  1. 331 students went on a field trip. Six buses were filled and 7 students traveled in cars. How many students were in each bus?
  2. Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
  3. The sum of three consecutive numbers is 72. What are the smallest of these numbers?
  4. The sum of three consecutive even numbers is 48. What are the smallest of these numbers?
  5. You bought a magazine for $5 and  four erasers. You spent a total of $25. How much did each eraser cost?
  6. Maria bought seven boxes. A week later half of all her boxes were destroyed in a fire. There are now only 22 boxes left. With how many did she start?
  7. Sumalee won 40 super bouncy balls playing horseshoes at her school’s game night. Later, she gave two to each of her friends. She only has 8 remaining. How many friends does she have?
  8. Imani spent half of her weekly allowance playing mini-golf. To earn more money her parents let her wash the car for $4. What is her weekly allowance if she ended with $12?
  9. Aliyah had some candy to give to her four children. She first took ten pieces for herself then evenly divided the rest among her children. Each child received two pieces. With how many pieces did she start?
  10. How old am I if 400 reduced by 2 times my age is 244?
  11. Jill sold half of her comic books then bought sixteen more. She now has 36. With how many did she begin?
  12. For a field trip 4 students rode in cars and the rest filled nine buses. How many students were in each bus if 472 students were on the trip?
  13. On Tuesday Shanice bought five hats. On Wednesday half of all the hats that she had were destroyed. On Thursday there were only 17 left. How many did she have on Monday?
  14. The Cooking Club made some pies to sell at a basketball game to raise money for the new math books. The cafeteria contributed four pies to the sale. Each pie was then cut into five pieces and sold. There were a total of 60 pieces to sell. How many pies did the club make?
PROPORTION WORD PROBLEMS
  1. If you can buy one can of crushed pineapple chunks for $2 then how many can you buy with $10?
  2. One jar of crushed ginger costs $2. How many jars can you buy for $4?
  3. One cantaloupe costs $2. How many cantaloupes can you buy for $6?
  4. One package of blueberries costs $3. How many packages of blueberries can you buy for $9?
  5. Shawna reduced the size of a rectangle to a height of 2 in. What is the new width if it was originally 24 in wide and 12 in tall?
  6. Ming was planning a trip to Western Samoa. Before going, she did some research and learned that the exchange rate is 6 Tala for $2. How many Tala would she get if she exchanged $6?
  7. Jasmine bought 32 kiwi fruit for $16. How many kiwi can Lisa buy if she has $4?
  8. If you can buy four bulbs of elephant garlic for $8 then how many can you buy with $32?
  9. One bunch of seedless black grapes costs $2. How many bunches can you buy for $20?
  10. The money used in Jordan is called the Dinar. The exchange rate is $3 to 2 Dinar. Find how many dollars you would receive if you exchanged 22 Dinars.
  11. Gabriella bought three cantaloupes for $7. How many cantaloupes can Shayna buy if she has $21?
  12. Jenny was planning a trip to the United Arab Emirates. Before going, she did some research and learned that the exchange rate is 4 Dirhams for every $1. How many Dirhams would she get if she exchanged $5?
  13. Castel bought four bunches of fennel for $9. How many bunches of fennel can Mofor buy if he has $18?
  14. If you can buy one fruit basket for $30 then how many can you buy with $60?
  15. Asanji took a trip to Mexico. Upon leaving he decided to convert all of his Pesos back into dollars. How many dollars did he receive if he exchanged 42.7 Pesos at a rate of $5.30 = 11.1 Pesos?
  16. The currency in Argentina is the Peso. The exchange rate is approximately $3 =1 Peso. At this rate, how many Pesos would you get if you exchanged $121.10?
  17. Mary reduced the size of a painting to a width of 3.3 in. What is the new height if it was originally 32.5 in tall and 42.9 in wide?
  18. Molly bought two heads of cabbage for $1.80. How many head of cabbage can Willie buy if he has $28.80?
SIMILAR FIGURES WORD PROBLEMS

0
YOUR CART
  • No products in the cart.
%d bloggers like this: